HAKKIMZDA

HAKKIMIZDA

Prof. Dr. Ceylan Daş

1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü alarak birincilikle bitirmiştir. Bilim uzmanlığı, doktora ve doçentlik ünvanlarını klinik psikoloji alanında Hacettepe Üniversitesi’nden alarak profesör olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Kliniğinde 7 yıl araştırma görevliliği yapmış ve 1997 yılında Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi Ödülü’nü kazanmıştır.

İskoçya’da Ninewells Hastanesi programına bağlı olarak alkol tedavisi, aile ve evlilik terapileri ile ilgili bilişsel-davranışçı terapi eğitimi almıştır. Davranışçı-bilişsel terapiler alanında “Depresyonla Başa Çıkmak” ve alkol kötüye kullanımı ile ilgili “Rakı Şişesinde Balık Olmadan” adında iki kitabı ve kitap bölümleri vardır. Davranışçı-bilişsel Terapiler Derneği kurucularındandır ve bu alanda uzun yıllar eğitmenlik yapmıştır. Ayrıca 1998 de kurulan Cinsel Eğitim, Terapi ve Eğitim Derneği’nin kurucu üyelerindendir.

1988 yılında İngiltere’de Geştalt Therapy Center ve Metanoia Enstitüsünde Geştalt Eğitimine başlamıştır. Geştalt terapi eğitimine Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde devam etmiştir. 1998 yılında Cleveland, Ohio’da, 1999 yılında New York’ ta ve 2007 yılında Cleveland da yapılan Uluslararası Geştalt Terapi Konferanslarında çalışma grupları yapmıştır. Son olarak 2005 yılında San Francisco The School of Geştalt and Experiential Teaching den ileri düzey eğitim sertifikası almıştır. Geştalt yaklaşımı ile yapılan temalı yaşantı gruplarını yürütmeye yasal olarak hak kazanmış dünyada sayılı, Türkiye’de ise tek kişi konumundadır. Geştalt Terapi Derneği kurucu üyesi, yönetim kurulu başkanı ve eğitmenidir. Bütünleşmek ve Büyümek: Geştalt Terapi Yaklaşımı adlı kitabının gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısı (5. Baskı) bulunmaktadır. Bu kitap Integration and Growth adıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde de yayınlanmıştır. Ayrıca Geştalt Terapi yaklaşımı ile ilgili çeşitli kitap bölümleri de vardır. Son kitabı “Ezbere İlişkilere Ezber Bozan Çözümler” bu yıl yayınlanmıştır. Ayrıca Temas: Geştalt Terapi Yaklaşımı adlı derginin editörüdür.

1994 yılından itibaren serbest olarak çalışmakta, bireysel ve grup terapilerine ek olarak evlilik ve cinsel sorunlara yönelik psikoterapi yapmaktadır. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde ders vermektedir.

1999-2008 yılları arasında modül sistemiyle Geştalt Terapi eğitimine başlanmıştır. 2009 yılından itibaren 4 yıl süren teorik ve uygulamalı eğitim, yaşantı grupları, bireysel terapi ve süpervizyonu, tez çalışmasını içeren sınıf sistemine geçilmiştir. 2018 yılı itibari ile 3 sınıf 4 yıllık teorik eğitimlerini tamamlamıştır. 2 sınıfın eğitimlerine devam edilmektedir.

Geştalt Terapi Derneği Terapist yetiştirme çalışmalarının yanı sıra halka yönelik eğitimlere de önem vermekte olup ruh sağlığı alanında seminerler düzenlemektedir.

Geştalt Terapi derneğinin yayın organı Temas: Geştalt Terapi Dergisi yayın hayatına 2002 yılında başlamış olup 2018 yılı itibari ile 6 dergisi bulunmaktadır.

1. Ulusal Geştalt Terapi Sempozyumu Derneğimiz tarafından 14-15 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmiş olup 2. Ulusal Geştalt Terapi Sempozyumu çalışmaları devam etmektedir.